මහජන විරෝධතා ආරක්ෂා කළ යුතුයි – ජාතික සාම මණ්ඩලය

මහජන විරෝධතා වැළැක්වීම සඳහා කොවිඩ්-19 සෞඛ්‍ය රෙගුලාසි අනිසි ලෙස භාවිතා කිරීම මුළුමනින්ම පිළිගත නොහැකි බව ජාතික සාම මණ්ඩලය පවසයි.
ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදයේ පදනම වන්නේ විසම්මුතියට මිනිසුන්ට ඇති අයිතිය වන බවත් ඔවුන් සාමකාමීව එසේ විරෝධය දක්වන විට ඔවුන් ආරක්ෂා කළ යුතු බවත් මහජන විරෝධතා ආණ්ඩුක‍්‍රම ව්‍යවස්ථාවේ මූලික අයිතිවාසිකමක් ලෙස බැඳී ඇති චින්තනයේ නිදහස ශක්තිමත් කරන බවත් ජාතික සාම මණ්ඩලය නිවේදනයක් නිකුත් කරමින් සඳහන් කරයි.
විරෝධය දැක්වීමේ සාමකාමී අයිතියේ නිරත පුද්ගලයින් අත්අඩංගුවට ගැනීම, රඳවා තබා ගැනීම සහ නිරෝධායනය සඳහා යැවීමට කටයුතු කිරීම ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදයට මූලික වන විසම්මුතියට ඇති නිදහසට ප්‍රබල බලපෑමක් ඇති කරන බව ඔවුහු පෙන්වා දෙති.
විරුද්ධත්වය ප්‍රකාශ කිරීමේ අයිතිය ප්‍රතික්ෂේප කිරීම මගින්, සෑම පුරවැසියෙකුටම හිමිවිය යුතු මූලික අයිතිවාසිකම් බරපතල ලෙස උල්ලංඝණය වන බවද ජාතික සාම මණ්ඩලය පෙන්වා දෙයි.
එම නිවේදනය පහතින්..
‘සමාජයේ විවිධ අංශ මුහුණ දෙන දුක්ගැනවිලි සම්බන්ධයෙන් විවිධ දේශපාලන පක්ෂ සහ සිවිල් සමාජ කණ්ඩායම් විසින් කරන ලද විරෝධතා කිහිපයක් පොලීසිය විසින් මර්දනය කරනු ලැබීය.එහි නවතම සිදුවීම ලංකා ගුරු සංගමයේ ප්‍රධාන ලේකම් ජෝසප් ස්ටාලින් ඇතුළු සිවිල් සමාජ කණ්ඩායමක් විසින් පවත්වනු ලැබු සාමකාමී මහජන විරෝධතාවයක් පොලීසිය විසින් මර්දනය කිරීමයි.
වැඩිහිටි කාන්තාවන් සහ ආගමික පූජකවරුන් ඇතුළු විරෝධතාකරුවන් පොලීසිය විසින් අත්අඩංගුවට ගනු ලැබුවේ කෝවිඩ් සෞඛ්‍ය මාර්ගෝපදේශ උල්ලංඝනය කිරීම යන පදනම මතය.
අධිකරණය ඔවුන්ව කොවිඩ්-19 නිරෝධායන මධ්‍යස්ථානයකට යැවීම ප්‍රතික්ෂේප කළ විට පොලිසිය ඔවුන්ව බලහත්කාරයෙන් උතුරේ හමුදා කඳවුරකට ගෙන යන ලදී.
කුඩා පරිමාණ ගොවීන් විනාශ කිරීමට හේතුවිය හැකි රසායනික පොහොර තහනමට එරෙහි විරෝධතා, වැටුප් ගෙවීමට අපොහොසත් වීමට එරෙහිව සංස්ථා කාර්ය මණ්ඩල දැක්වූ වි⁣රෝධතා සහ සංවේදී පාරිසරික ප්‍රදේශයක නව විදුලි බලාගාරයක් ඉදිකිරීමට විරුද්ධව පරිසර ක්‍රියාකාරීන් පැවැත්වූ විරෝධතා වැනි වෙනත් විරෝධතා ද ඒ හා සමාන ප්‍රජාතන්ත්‍ර විරෝධී ක්‍රියා මගින් වළක්වා තිබේ.
මහජන විරෝධතා මේ ආකාරයෙන් වැළැක්වීම සඳහා කොවිඩ්-19 සෞඛ්‍ය රෙගුලාසි අනිසි ලෙස භාවිතා කිරීම මුළුමනින්ම පිළිගත නොහැකි බව ජාතික සාම මණ්ඩලය පවසයි.
ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදයේ පදනම වන්නේ විසම්මුතියට මිනිසුන්ට ඇති අයිතිය වන අතර ඔවුන් සාමකාමීව එසේ කරන විට ඔවුන් ආරක්ෂා කළ යුතුය.
නීතීඥ සංගමය ප්‍රකාශ කළ පරිදි, මහජන විරෝධය ආණ්ඩුක්‍රම ව්‍යවස්ථාවේ වැදගත් මූලික අයිතිවාසිකම් තුනක් වන කථා කිරීමේ හා අදහස් ප්‍රකාශ කිරීමේ නිදහස, සාමකාමී රැස්වීමේ නිදහස සහ ආශ්‍රය කිරීමේ නිදහස සමඟ බැඳී තිබේ. මහජන විරෝධතා ආණ්ඩුක‍්‍රම ව්‍යවස්ථාවේ මූලික අයිතිවාසිකමක් ලෙස බැඳී ඇති චින්තනයේ නිදහස ද ශක්තිමත් කරයි.
විරෝධය දැක්වීමේ සාමකාමී අයිතියේ නිරත පුද්ගලයින් අත්අඩංගුවට ගැනීම, රඳවා තබා ගැනීම සහ නිරෝධායනය සඳහා යැවීමට කටයුතු කිරීම ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදයට මූලික වන විසම්මුතියට ඇති නිදහසට ප්‍රබල බලපෑමක් ඇති කරයි.
ජීඑස්පී ප්ලස් සහනය ඉල්ලා ඉවත් කිරීමේ තර්ජනයට ප්‍රතිචාර වශයෙන් ත්‍රස්තවාදය වැළැක්වීමේ පනතේ (පීටීඒ) ගැටළුව විසඳීමට රජය දක්වන කැමැත්ත ජාතික සාම මණ්ඩලය සාදරයෙන් පිළිගනී.
කෙසේ වෙතත්, ශ්‍රී ලංකාව විසින් එකඟ වී ඇති ජාත්‍යන්තර ගිවිසුම් 27 සහ ජීඑස්පී ප්ලස් හි අරමුණු සඳහා ක්‍රියාත්මක කළ යුතු කරුණු පුළුල් පරාසයක පවතින අතර මානව හිමිකම්, කම්කරු අයිතිවාසිකම්, පාරිසරික ආරක්ෂාව සහ වංචා දූෂණයෙන් තොර පාලනය ද ඇතුළත් ය.මෙම ගිවිසුම් වලට අනුව, ලංකා ගුරු සංගමය වැනි සිවිල් සමාජ කණ්ඩායම් ගරු කළ යුතු වැදගත් කාර්යභාරයක් ඉටු කරයි.
මේ සියල්ලටම මූලික වන්නේ ඔවුන් තෝරා ගන්නා ඕනෑම නීතිමය ආකාරයකින් විරුද්ධත්වය ප්‍රකාශ කිරීමේ අයිතියයි සහ මෙම අයිතිය ප්‍රතික්ෂේප කිරීම මගින්, සෑම පුරවැසියෙකුටම හිමිවිය යුතු මූලික අයිතිවාසිකම් බරපතල ලෙස උල්ලංඝණය කිරීමකි.
පාලක සභාව
ජාතික සාම මණ්ඩලය යනු ශ්‍රී ලංකාවේ ජනවාර්ගික ගැටුමට සාකච්ඡාමය දේශපාලන විසඳුමක් සඳහා ක්‍රියා කරන ස්වාධීන හා පක්ෂග්‍රාහී නොවන සංවිධානයකි. සියලු ප්‍රජාවන්ගේ නිදහස, මානව හිමිකම් සහ ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදී අයිතිවාසිකම්වලට ගරු කරන සාමකාමී සහ සමෘද්ධිමත් ශ්‍රී ලංකාවක් පිළිබඳ දැක්මක් අප සතුය.
ජාතික සාම මණ්ඩලයේ ප්‍රතිපත්තිය තීරණය කරනු ලබන්නේ එහි සාමාජිකයින් 20 දෙනෙකුගෙන් යුත් පාලක සභාව විසිනි. ඔවුන් විවිධ තරාතිරම්වල අය වන අතර රටේ සියලුම ප්‍රධාන ජනවාර්ගික හා ආගමික ප්‍රජාවන්ට අයත් වේ.’
Previous articleඅපනයන තේ මිල කඩා වැටෙයි : පොහොර තහනම ගැන නැවත හිතන්නැයි ඉල්ලීමක්!       
Next articleමර්දනයට එරෙහිව ගුරු සංගමයෙන් එක්සත් ජාතීන්ට සංදේශයක් !

ඔබේ අදහස්

Please enter your comment!
Please enter your name here