Home පුවත් නිරෝධායන ඉල්ලීම අධිකරණය ප්‍රතික්ෂේප කළා : දුමින්ද නාගමුව වහාම මුදාහරින්න – බිරිඳගෙන් අභියාචනාධිකරණයට පෙත්සමක් !

නිරෝධායන ඉල්ලීම අධිකරණය ප්‍රතික්ෂේප කළා : දුමින්ද නාගමුව වහාම මුදාහරින්න – බිරිඳගෙන් අභියාචනාධිකරණයට පෙත්සමක් !

නිරෝධායන ඉල්ලීම අධිකරණය ප්‍රතික්ෂේප කළා : දුමින්ද නාගමුව වහාම මුදාහරින්න – බිරිඳගෙන් අභියාචනාධිකරණයට පෙත්සමක් !
‘බලහත්කාරයෙන් පැහැර ගැනීමෙන් පසුව නිරෝධායනය සඳහා නීතිවිරෝධී ලෙස රඳවා තබාගනු ලැබ සිටින’ පෙරටුගාමී සමාජවාදී පක්ෂයේ ප්‍රචාරක ලේකම් සහ කම්කරු අරගල මධ්‍යස්ථානයේ ජාතික සංවිධායක දුමින්ද නාගමුව මහතා වහාම මුදා හරින ලෙස ඉල්ලා අභියාචනාධිකරණයට රීට් පෙත්සමක් ඉදිරිපත් කරනු ලැබ තිබේ.
දුමින්ද නාගමුව මහතා වහාම අධිකරණයට ඉදිරිපත් කරන ලෙස සහ මුදා හරින ලෙස නියෝග කරමින් හබයාස් කෝපුස් රීට් නියෝගයක් පෙත්සම මගින් ඉල්ලා තිබේ.
නාගමුව මහතාගේ බිරිඳ වන දුලානි ප්‍රියංගිකා මහත්මිය හරහා මෙම පෙත්සම ඉදිරිපත් කර ඇත.
කිසිදු පදනමක් නොමැතිව දුමින්ද නාගමුව මහතා අත්අඩංගුවට ගැනීම සහ රඳවා තබා ගැනීම නීති විරෝධී බවත් අත්තනෝමතික බවත් ඔහු නිරෝධායනයේ රඳවා තබා ගැනීම නීති විරෝධී සහ සම්පූර්ණයෙන්ම අධිකරණ බලයකින් තොරව බවත් ය පෙත්සම්කාරිය සඳහන් කරන්නීය.
එම පෙත්සමේ වගඋත්තරකරුවන් වන්නේ,
1.පොලිස්පති සී.ඩී වික්‍රමරත්න
2.ජ්‍යෙෂ්ඨ නියෝජ්‍ය පොලිස්පති දේශබන්දු තෙන්නකෝන්
3.කොම්පඤ්ඤ වීදිය පොලිසියේ ස්ථානාධිපති
4.සෞඛ්‍ය සේවා අධ්‍යක්ෂ ජiනරාල් අසේල ගුණවර්ධන
5.කොළඹ නගර සභාවේ ප්‍රධාන වෛද්‍ය නිලධාරී රුවන් විජේමුනි
6.අණදෙන නිලධාරී / භාර නිලධාරී
පල්ලේකැළේ සමුපකාර අධ්‍යාපන මධ්‍යස්ථානය
7.නීතිපතිවරයා
පෙත්සමේ මෙසේ සඳහන් වෙයි.
‘රාජ්‍ය ඉංජිනේරු සංස්ථාවේ කම්කරුවන් දෙදෙනෙකු ශ්‍රී ලංකා ඉංජිනේරු සංස්ථාවේ ප්‍රධාන කාර්යාල ගොඩනැගිල්ලේ විදුලි සංදේශ කුළුණකට නැග වෘත්තීය සමිති ක්‍රියාමාර්ගයක් අරඹා ඇත්තේ දේශපාලන හේතු මත ඔවුන්ගේ රැකියාවලට බාධා කිරීමට එරෙහිව ය.
එක් සේවකයෙකු කම්කරු අරගල මධ්‍යස්ථානයට සම්බන්ධ බවත් එම වෘත්තීය සමිතියේ ජාතික සංවිධායක ලෙස ‘දුමින්ද නාගමුව’ කටයුතු කරයි.
කම්කරුවන්ගේ ඉල්ලීම් සම්බන්ධයෙන් බලධාරීන් සමඟ සාකච්ඡා කිරීම සඳහා ‘දුමින්ද නාගමුව’ සහ කම්කරු අරගල මධ්‍යස්ථානයේ සාමාජිකයින් කිහිප දෙනෙකු එදිනම ඉංජිනේරු සංස්ථාවේ ප්‍රධාන කාර්යාලයට ගොස් ඇත.
කෙසේ වෙතත්, බලධාරීන් හිතාමතාම වෘත්තීය සමිතිවලට හෝ කම්කරුවන්ට රැස්වීමක් ලබාදීම ප්‍රතික්ෂේප කර ඇති අතර බලධාරීන් ‘දුමින්ද නාගමුව’ සමඟ සම්බන්ධ කිරීමට ගත් උත්සාහයන් ද ආසාර්ථක විය. බලධාරීන් කම්කරුවන් ගැන කිසිදු තැකීමක් නොකළ හෙයින් සමාජ දුරස්ථභාවය සහ මුඛ ආවරණ පැළඳීම යන සෞඛ්‍ය මාර්ගෝපදේශ පිළිපදිමින් සාමකාමී ලෙස උද්ඝෝෂණයක් පැවැත්වීමට ‘දුමින්ද නාගමුව’ සහ කම්කරු අරගල මධ්‍යස්ථානයේ සාමාජිකයින් කිහිප දෙනෙක් තීරණය කළහ.
උද්ඝෝෂණය ආරම්භ කිරීමට පෙර 3 වන වගඋත්තරකරු (ජ්‍යෙෂ්ඨ නියෝජ්‍ය පොලිස්පති දේශබන්දු තෙන්නකෝන්) සහ පොලිස් නිලධාරීන් පිරිසක් ‘දුමින්ද නාගමුවගේ’ ගමන අවහිර කර බලහත්කාරයෙන් මැදිහත් වූ අතර නිරෝධායන රෙගුලාසි උල්ලංඝනය කරමින් ඔහුව හසුරුවනු ලැබීය. පසුව ‘දුමින්ද නාගමුව’ සහ තවත් 7 දෙනෙකු පොලීසිය විසින් අත්අඩංගුවට ගෙන කොම්පඤ්ඤ වීදිය පොලිසියට ගෙන යන ලදී. පොලිස් අත්අඩංගුවේ තබාගත් කාලය තුළ සමාජ දුරස්ථභාවය හෝ සෞඛ්‍ය මාර්ගෝපදේශ අනුගමනයක් සිදුනොවූ කොම්පඤ්ඤ වීදිය පොලිස් ස්ථානය තුළදී ‘දුමින්ද නාගමුවගේ’ සහ අනෙක් අයගේ ප්‍රකාශ සටහන් කරගනු ලැබිණි.
පෙත්සම්කරු සඳහන් කරන්නේ, සවස 3 ට පමණ ‘දුමින්ද නාගමුව’ සහ තවත් 7 දෙනෙකු බී වාර්තාව යටතේ කොටුවේ මහේස්ත්‍රාත්වරයා ඉදිරියේ ඉදිරිපත් කරනු ලැබූ බවයි. නිරෝධායන ආඥා පනත සහ දණ්ඩ නීති සංග්‍රහය යටතේ ‘දුමින්ද නාගමුව’ විසින් වරදක් සිදු කර ඇති බවට උගත් මහේස්ත්‍රාත්වරයා ඉදිරියේ 3 වන වගඋත්තරකරු (කොම්පඤ්ඤ වීදිය පොලිසියේ ස්ථානාධිපති) ප්‍රකාශ කළේය.
උගත් මහේස්ත්‍රාත්වරයා ‘දුමින්ද නාගමුව’ ඇප මත මුදා හරින ලෙස නියෝග කළ අතර 3 වන වගඋත්තරකරු විසින් ‘දුමින්ද නාගමුව’ නිරෝධායන මධ්‍යස්ථානයකට යොමු කරන ලෙස කළ ඉල්ලීම අධිකරණය විසින් ප්‍රතික්ෂේප කරන ලදී.
පසුව ‘දුමින්ද නාගමුව’ සහ තවත් අය අධිකරණය විසින් නියම කරනු ලැබූ පරිදි පුද්ගලික ඇප අත්සන් කර අත්අඩංගුවෙන් නිදහස් කරනු ලැබීය. ‘දුමින්ද නාගමුව’ සහ අනෙක් අය අධිකරණ භූමියෙන් පිටතට යන විට පොලිස් නිලධාරීන් කණ්ඩායමක් ඔවුන්ගේ ගමන අවහිර කර 5 වන වගඋත්තරකරු (කොළඹ නගර සභාවේ ප්‍රධාන වෛද්‍ය නිලධාරී රුවන් විජේමුනි) විසින් දෙන ලද නියෝගයකට අනුව නිරෝධායන මධ්‍යස්ථානයකට අනිවාර්යයෙන්ම යොමු කරන බව දැනුම් දුන් බවයි.
‘දුමින්ද නාගමුව’ සහ ඔහුගේ නීතිඥයින් පොලිසියේ එම ක්‍රියාකලාපයට දැඩි ලෙස විරෝධය දැක්වූයේ අධිකරණය දැනටමත් ඇප ලබා දී ඔවුන්ව නිදහස් කර ඇති බැවිනි. ‘දුමින්ද නාගමුව’ අත්අඩංගුවට ගත් ආරම්භයේ සිටම ඔහු රඳවා තබා ගැනීම කෝවිඩ් -19 රෝගියෙකුගේ සමීප සම්බන්ධතාවයක් ලෙස නොසැලකූ අතර ඔහුට පොලිස් නිලධාරීන්, ඔහුගේ නීතිඥයින් සහ එදින පොලිසිය තුළ සිර කර තැබූ වෙනත් සැකකරුවන් සමඟ නිදහසේ ඇසුරු කිරීමට අවසර ලැබුණි. අය.
‘දුමින්ද නාගමුව’ සහ අනෙකුත් වෘත්තීය සමිති ක්‍රියාකාරීන් පමණක් නිරෝධායන මධ්‍යස්ථානයකට පමණක් යොමු කර ඇති අතර ඔවුන්ව හසුරුවමින් බලහත්කාරයෙන් ප්‍රකාශ ලබාගෙන, ඔවුන් සමග සම්බන්ධ වූ පොලිස් නිලධාරීන් එකදු පුද්ගලයෙකු හෝ නිරෝධායනයට යොමු කර නොමැති අතර එමඟින් නිරෝධායනයක් නොමැති බව පෙන්නුම් කරයි. කෝවිඩ් -19 රෙගුලාසි වලට අනුව පුද්ගලයෙකු නිරෝධායනය කළ හැක්කේ ඔහු කෝවිඩ් -19 ආසාදනය වී ඇත්නම් හෝ ඔහු කොවිඩ් -19 ආසාදනය වී ඇති බවට සැක කරන්නේ නම් පමණි. කොවිඩ් -19 ආසාදිත බවට තහවුරු වූ අයට සහ ඔවුන්ගේ පළමු සම්බන්ධතා නිරෝධායන මධ්‍යස්ථාන වෙත යොමු කිරීම වෙනුවට නිවාස නිරෝධායනය සඳහා අවසර දීම රාජ්‍ය ප්‍රතිපත්තිය බව පෙත්සම්කරු සඳහන් කරයි. රජය විසින් රාජකාරී කිරීමට, සංචරණය කිරීමට හා එදිනෙදා කටයුතුවලට සම්බන්ධ වීමට ඇති නිරෝධායන සීමාවන් ලිහිල් කර ඇති බැවින් ‘දුමින්ද නාගමුවට’ සිය නීත්‍යානුකූල වෘත්තීය සමිති ක්‍රියාමාර්ගයක නියැලීමට කිසිදු බාධාවක් නොමැත. පෙත්සම්කරු සඳහන් කරන්නේ අදහස් ප්‍රකාශ කිරීමේ නිදහස පිළිබඳ මූලික අයිතිවාසිකම් ක්‍රියාත්මක කිරීම සහ වෘත්තීය සමිති කටයුතුවල නිරත වීම හේතුවෙන් ‘දුමින්ද නාගමුව’ අත්අඩංගුවට ගත් බවයි. මේ වන විට ඔහු පල්ලකැළේ හමුදා කඳවුරේ රඳවාගෙන සිටින බවට පෙත්සම්කරු පවසයි.
පෙත්සම්කරු සඳහන් කරන්නේ, මෙම තත්වයන් යටතේ, පෙත්සම්කරුට පහත සහන ලබාදීමට සුදුසු බවයි
  • නීතියට අනුව කටයුතු කරමින් දුමින්ද නාගමුව මහතා අධිකරණයට ඉදිරිපත් කරන ලෙසට 1 සිට 6 දක්වා වන වගඋත්තරකරුවන්ට නියෝග කරමින් හබයාස් කෝපුස් රීට් ආකාරයේ නියෝගයක් ලබා දීම
  • දුමින්ද නාගමුව මහතා නිදහස් කිරීම සහ / හෝ මුදා හැරීම සඳහා හබයාස් කෝපුස් ආකාරයේ නියෝගයක් නිකුත් කිරීම
පෙත්සම්කාරිය සඳහන් කරන්නේ, මේ වන විට ‘දුමින්ද නාගමුව’ අත්අඩංගුවේ පසුවන බැවින් ඇයට මෙම අයදුම්පත සම්බන්ධයෙන් සීමිත උපදෙස් පමණක් ලබා දී ඇති බවත්, ඔහු වෙත නිදහස් ප්‍රවේශයක් නොමැති බවත්ය. පෙත්සම්කරු සඳහන් කරන්නේ 4 වන සහ 5 වන වගඋත්තරකරුවන්ගේ අපේක්ෂිත අවසරයක් යටතේ ‘දුමින්ද නාගමුව’ දැනට 6 වන වගඋත්තරකරුගේ බාරයේ සිටින බවයි.
පෙත්සම්කරු තවදුරටත් කියා සිටින්නේ කිසිදු පදනමක් නොමැතිව ‘දුමින්ද නාගමුව’ අත්අඩංගුවට ගැනීම සහ රඳවා තබා ගැනීම නීති විරෝධී, අත්තනෝමතික බවත් එබැවින් 6 වන වගඋත්තරකරු විසින් ඔහු රඳවා තබා ගැනීම නීති විරෝධී සහ සම්පූර්ණයෙන්ම අධිකරණ බලයකින් තොරව බවත් ය.’

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here