බුද්ධි තොරතුර ගැන පුද්ගලයින් 15000ක්වත් දැනගෙන සිටින්න ඇති – නිලන්ත ජයවර්ධන

(හසරිඳු රාජපක්ෂ සහ ශානක ද සිල්වා)

ජාතික තව්හීද් ජමාත් සංවිධානය විසින් ත්‍රස්ත ප්‍රහාරයක් දියත් කිරීමට ඉඩ ඇති බවට ලැබුණු විදෙස් බුද්ධි තොරතුර සම්බන්ධයෙන් අවම වශයෙන් පුද්ගලයින් පහළොස් දහසක් පමණ දැනුවත්ව සිටින්නට ඇති බව රාජ්‍ය බුද්ධි සේවයේ හිටපු අධ්‍යක්ෂක, ජ්‍යෙෂ්ඨ නියෝජ්‍ය පොලිස්පති නිලන්ත ජයවර්ධන පැවසීය.

එමෙන්ම 2019 අප්‍රේල් 20 වැනිදා විට මෙරට පිහිටි තානාපති කාර්යාල ද එම විදේශ බුද්ධි තොරතුර පිළිබඳව දැන සිටින්නට ඇති බව හිටපු රාජ්‍ය බුද්ධි අධ්‍යක්ෂකවරයා පාස්කු ඉරුදින බෝම්බ ප්‍රහාරය සම්බන්ධයෙන් විමර්ශනය කරන ජනාධිපති කොමිෂන් සභාව හමුවේ කීවේය.

කොළඹ අගරදගුරු මැල්කම් කාදිනල් රංජිත් හිමිපාණන් වෙනුවෙන් පෙනී සිටින ජනාධිපති නීතිඥ ෂමිල් පෙරේරා විසින් ඔහුගෙන් හරස් ප්‍රශ්න විමසන ලදී.

ජාතික තව්හීද් ජමාත් නායක සහරාන් සහ ප්‍රහාරයක සූදානමක් පිළිබඳව ලැබුණු විදෙස් බුද්ධි තොරතුර පිළිබඳව අවම වශයෙන් පුද්ගලයන් 15,000ක්වත් දැන සිටින්නට ඇති බවට ඔහු කළ ප්‍රකාශය වගකීමෙන් යුතුව කළ එකක්ද යන්න කොමිෂන් සභාවේ සාමාජිකයෙක් ඔහුගෙන් විමසුවේය. ඊට පිළිතුරු වශයෙන් ජයවර්ධන මහතා කියා සිටියේ හිටපු පොලිස්පති පුජිත් ජයසුන්දර මහතා කොමිසම හමුවේ ලබා දුන් සාක්ෂි සැලකිල්ලට ගනිමින් තමන් එම ප්‍රකාශය සිදු කළ බවයි. එම බුද්ධි තොරතුර සම්බන්ධයෙන් හිටපු පොලිස්පතිවරයා බස්නාහිර පළාතේ පොලිස් කොට්ඨාස හතරකට පමණ දැනුම් දී තිබූ බව හිටපු පොලිස්පතිවරයා පැවසූ බවත්, එම කොට්ඨාස හතරේ ආසන්න වශයෙන් නිලධාරීන් අට දහසක් පමණ සිටින බවත් ඔහු සඳහන් කළේය.

තවදුරටත් සාක්ෂි දෙමින් හෙතෙම කියා සිටියේ අදාළ බුද්ධි තොරතුර පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රීවරුන් 225 දෙනාගේ ආරක්ෂක අංශ වෙත ද යොමු කර තිබූ බවයි. “මේ සියල්ල සලකා බලන විට සහරානුත් මේ බුද්ධි තොරතුර ගැන දැන සිටින්නට ඇති. පුද්ගලයන් දස දහසක් නොවෙයි, පහළොස් දහසක පමණ ප්‍රමාණයක් මේ පිළිබඳව දැනගෙන ඉන්න ඇති,” යැයි ඔහු පැවැසීය.

එමෙන්ම අදාළ බුද්ධි තොරතුර 2019 අප්‍රේල් 7 වැනිදා දක්වා තමන් සන්තකයේ තිබූ බවත් ඊට පසුව එය අදාළ නිලධාරීන්ට සහ ආයතනවලට බාර දීමට තමන් කටයුතු කළ බවත් හෙතෙම පසුව පැවසීය.

ජාතික තව්හීද් ජමාත් සංවිධානය සහ එහි නායක සහරාන් පිළිබඳව විදේශ බුද්ධි අංශ ද දැන සිටියේ රාජ්‍ය බුද්ධි සේවය විසින් සිදු කරනු ලැබූ ඉදිරිපත් කිරීම් හරහා බව ඔහු සඳහන් කළේය. එමෙන්ම විදෙස් බුද්ධි අංශ විසින් ලබා දුන් ඕනෑම දෙයක් වටිනා දෙයක් ලෙස සැලකූ බලධාරීන් දේශීය බුද්ධි අංශ විසින් එම තොරතුරම ලබා දුන්නත් ඒ පිළිබඳව වැඩි අවධානයක් යොමු නොකිරීම ගැටළුවක්ව තිබූ බවත් ඔහු කීවේය.

හිටපු අමාත්‍ය රිෂාඩ් බදියුදීන්ගේ සහෝදරයා සහරාන්ට ඉන්දියාවට පලා යාමට උදව් කළ බවට වාර්තා වූ සිදුවීම දේශපාලන කාරණයක් බව ද එය සනාථ වූ තොරතුරක් නොවන බව ද ඔහු වැඩිදුරටත් පැවසීය.

පාස්කු ඉරිදා බෝම්බ ප‍්‍රහාරයේ වගකීම බාර නොගන්නා බවට ඔහු විසින් සිදු කළ ප්‍රකාශය පිළිබඳව ජනාධිපති නීතිඥවරයා විමසූ අවස්ථාවේ ජයවර්ධන මහතා පැවසුවේ කොමිෂන් සභාව විසින් ඒ සම්බන්ධයෙන් තීරණය කරනු ඇති බවයි.

“මම කළේ මොකක්ද කියලා මම දන්නවා. මම කිසිවෙකුට ඇඟිල්ල දිගුකරන්නෙත් නැහැ. මම කොමිෂන් සභාව හමුවේ නිවැරදි සාක්ෂි ලබාදීලා තියෙනවා. ඒ නිසා මම හිරේ යනවද නැද්ද කියන එක ඔවුන් විසින් තීරණය කරයි” යැයි ඔහු වැඩිදුරටත් සදහන් කළේය.විශාලම බුද්ධි අංශය වූ යුද හමුදා බුද්ධි අංශයෙනුත් ආගමික අන්තවාදය ගැන තොරතුරු ලැබුණේ නෑ – මෛත්‍රී

(හසරිඳු රාජපක්ෂ )

මෙරට ක්‍රියාත්මක වන විශාලතම බුද්ධි බලකාය වන යුද හමුදා බුද්ධි අධ්‍යක්ෂක මණ්ඩලය සහ නාවික හමුදා බුද්ධි අංශ වැනි ආයතන හරහා ආගමික අන්තවාදය සම්බන්ධයෙන් ප්‍රමාණවත් තොරතුරු නොලැබුණු බව හිටපු ජනාධිපති මෛත්‍රීපාල සිරිසේන මහතා පැවසීය.

හිටපු ජනාධිපති මෛත්‍රීපාල සිරිසේන මහතා හතරවන දිනටත් කොමිෂන් සභාව හමුවේ සාක්ෂි ලබා දෙමින් එසේ සඳහන් කළේය.

2019 අප්‍රේල් මාසය වන විට රට තුළ කිසිදු යුදමය වාතාවරණයක් නොතිබූ බැවින් වැඩබලන ආරක්ෂක අමාත්‍යවරයෙකු පත්කිරීමේ අවශ්‍යතාවයක් තමන්ට නොදැනුණ බව ද හෙතෙම පැවසීය. පොලිස්පතිවරයා, ආරක්ෂක ලේකම්වරයා සහ අනිකුත් ආයතන සහ නිලධාරීන්ට අදාල බලතල සහ කාර්‍යයන් පැහැදිළිව සඳහන් කර තිබෙන බවත් ඔවුන් තමන්ගේ රාජකාරිය ඉටු කළ යුතු බවත් මෛත්‍රීපාල සිරිසේන මහතා කීවේය.

හිටපු ජනාධිපතිවරයා 2019 අප්‍රේල් මස විදෙස්ගත වූ අවස්ථාවේ දී ආරක්ෂක අමාත්‍ය ධූරයේ වැඩබැලීම සඳහා කිසිවෙකුත් පත් කොට නොතිබීම පිළිබඳව අතිරේක සොලිසිටර් ජෙනරාල්වරිය ප්‍රශ්න කළ අවස්ථාවේ ⁣දී හෙතෙම මෙසේ පැවසීය.

අතිරේක සොලිසිටර් ජෙනරාල්වරිය: හදිසි අවස්ථාවකදී ත්‍රිවිධ හමුදාව කැඳවීමට සහ හදිසි නීතිය පැනවීමට බලතල ඇත්තේ ආරක්ෂක අමාත්‍යවරයාට බැවින් ඔබ විදේශගත වූ අවස්ථාවේ වැඩබලන ආරක්ෂක අමාත්‍යවරයෙකු පත් කළේ නම් 2019 අප්‍රේල් 20 වන දින ලැබුණු බුද්ධි තොරතුර සම්බන්ධයෙන් යම්කිසි පියවරක් ගැනීමේ හැකියාව තිබුණා නේද?

හිටපු ජනාධිපති : 2019 අප්‍රේල් 10 වන දින වන විටත් හිටපු පොලිස්පතිවරයා සහ ආරක්ෂක ලේකම්වරයා ප්‍රහාරයක අවදානම පිළිබඳව දැන සිටි බැවින් ඔවුන් අවම වශයෙන් ජනාධිපති ලේකම්වරයාව අදාළ තොරතුර සම්බන්ධයෙන් දැනුම්වත් කළ යුතුව තිබුණා. මේ පිළිබඳව දැනගෙන සිටි ආරක්ෂක අමාත්‍යංශයේ කුමන හෝ නිලධාරියෙක් එවකට ජනාධිපති ලේකම් උදය ආර්. සෙනෙවිරත්න දැනුවත් කළා නම් ප්‍රහාරය වළක්වාගැනීමට යම්කිසි පියවරක් ගත හැකිව තිබුණා. එහෙනම් ඔහු සියලු දෙනා දැනුවත් කරලා මටත් දුරකතනයෙන් හෝ මේ බව දැනුම් දෙනවා කියලා මට විශ්වාසයි. ඒ නිසා වැඩබලන ආරක්ෂක අමාත්‍යවරයෙක් පත් කළේ නැති නිසා හදිසි නීතිය පනවන්න බැරිවුණා කියන දේට මම එකඟ වන්නේ නැහැ. ”

ඔහු වැඩිදුරටත් සඳහන් කළේ යුද්ධය අවසන් වීමෙන් පසු කාලයේදී එවකට ජනාධිපති මහින්ද රාජපක්ෂ විදේශගත වූ අවස්ථාවලදී පවා වැඩබලන ආරක්ෂක අමාත්‍යවරයෙකු පත් නොකළ බවයි. එවැනි තත්ත්වයක් තුළ 2019 අප්‍රේල් මාසය වන විට රට තුළ කිසිදු යුධමය වාතාවරණයක් නොතිබූ බැවින් වැඩබලන ආරක්ෂක අමාත්‍යවරයෙකු පත්කිරීමේ අවශ්‍යතාවයක් තමන්ට නොදැනුණ බව හෙතෙම කීවේය.

ඉස්ලාම් අන්තවාදය සහ ඒ සම්බන්ධ ක්‍රියාකාරකම් පිළිබඳව ගත යුතු පියවර සම්බන්ධයෙන් තමන් ආරක්ෂක අංශවලට සහ අදාල නිලධාරීන්ට අවස්ථා ගණනාවකදී උපදෙස් ලබා දී ඇතැයි සිරිසේන මහතා පැවසුවද ඒ සම්බන්ධයෙන් වන කිසිදු ලිඛිත සාක්ෂියක් ඒ මහතා කොමිෂන් සභාවට ඉදිරිපත් නොකළේය. ඒ පිළිබඳව අතිරේක සොලිසිටර් ජෙනරාල්වරිය විමසූ අවස්ථාවේ හිටපු ජනාධිපතිවරයා පැවසුවේ ඊට අදාළ ලේඛන ජනාධිපති ලේකම් කාර්‍යාලයේ තිබිය හැකි බවත් එම ලේඛන කොමිෂන් සභාව හමුවට ඉදිරිපත් කිරීමට අවශ්‍ය නම් ජනාධිපති ලේකම් කාර්‍යාලයෙන් ඒ පිළිබඳව පරීක්ෂා කළ යුතු බවත්ය.

එමෙන්ම පාස්කු ඉරිදා දින බෝම්බ ප්‍රහාරය පිළිබඳව වගකීම භාරගන්නේ නම් ඒ පිළිබඳව විමර්ශනය කිරීම සඳහා හිටපු ශ්‍රේෂ්ඨාධිකරණ විනිසුරු විජිත් මලල්ගොඩගේ සභාපතීත්වයෙන් පත් කළ කොමිෂන් සභා වාර්තාවෙන් හිටපු පොලිස්පති පූජිත් ජයසුන්දර නිදහස් කරන බවට තමන් ප්‍රකාශ කළ බවට කොමිෂන් සභාව හමුවේ ඉදිරිපත් වී ඇති සාක්ෂි සම්පූර්ණයෙන්ම අසත්‍ය බවද සිරිසේන මහතා කීවේය.

“හිටපු ශ්‍රේෂ්ඨාධිකරණ විනිසුරුවරයෙකු ප්‍රධානත්වය දරන ලද කමිටුවක වාර්තාවක් වෙනස් කරන්න තරම් මම අමනෝඥ පුද්ගලයෙක් නෙවෙයි” යැයි , ඔහු සඳහන් කළේ ය.

මෙතෙක් කොමිෂන් සභාව හමුවේ ඉදිරිපත් වී ඇති සාක්ෂි අනුව ජාතික ආරක්ෂක කවුන්සිලය ආගමික අන්තවාදය සම්බන්ධයෙන් නිසි අවධානයක් යොමු නොකිරීම සහ ඊට සම්බන්ධ ක්‍රියාකාරකම් සම්බන්ධයෙන් නිසි අධීක්ෂණයක් සිදු නොකිරීම හේතුවෙන් 2019 අප්‍රේල් 21 පාස්කු ඉරිදා දින බෝම්බ ප්‍රහාරය සිදු වූ බවට පැහැදිළි වන බව අතිරේක සොලිසිටර් ජෙනරාල්වරිය යෝජනා කළ අවස්ථාවේ හිටපු ජනාධිපතිවරයා පැවසුවේ තමන් එය සම්පූර්ණයෙන්ම ප්‍රතික්ෂේප කරන බවයි.

“මෙවැනි කරුණු සම්බන්ධයෙන් අදාළ නිලධාරීන්ට සහ ආයතනවලට මම අවස්ථා ගණනාවකදී උපදෙස් ලබා දීලා තියෙනවා. ජාතික ආරක්ෂක කවුන්සිලයේදී පමණක් නොවෙයි, වෙනත් රැස්වීම්වලදීත් අදාළ උපදෙස් ලබා දීලා තියෙනවා. මම ජනාධිපතිවරයා ලෙස ගත යුතු ක්‍රියාමාර්ග අරගෙන තියෙනවා. නමුත් අදාල නිලධාරීන් සහ ආයතන එම උපදෙස් අනුව ක්‍රියාකරලා නැහැ,” යැයි හිටපු ජනාධිපතිවරයා සඳහන් කළේ ය. තමන් සතුව වාර්තා නොමැති නමුත් අවශ්‍ය උපදෙස් ලබාදෙමින් ජනාධිපතිවරයා ලෙස ඔහුගෙන් ඉටු විය යුතු වගකීම නිසි පරිදි ඉෂ්ඨ කර තිබෙන බව හෙතෙම කීවේය.

තමන් ආරක්ෂක විශේඥයෙකු නොව දේශපාලනඥයෙකු බව සඳහන් කළ සිරිසේන මහතා පැවසුවේ බුද්ධි අංශ පොලිසිය වැනි ජාතික ආරක්ෂාවට සම්බන්ධ ආයතන ආගමික අන්තවාදය සම්බන්ධයෙන් වන කරුණු සම්බන්ධයෙන් නිසි පරිදි කටයුතු නොකළේ ඇයි ද යන්න බරපතල ගැටළුවක් බවයි. 2019 අප්‍රේල් මස 16 වැනිදා කාත්තන්කුඩි ප්‍රදේශයේ දී ජාතික තව්හීද් ජමාත් නායක සහරාන් හෂීම් ඇතුළු කණ්ඩායම විසින් යතුරුපැදියක අටවන ලද බෝම්බයක් පුපුරුවා හැරීමේ සිදුවීම වැනි සිදුවීම් සම්බන්ධයෙන් ප්‍රාදේශීය පොලීසිය සහ බුද්ධි අංශ එක්ව විමර්ශන සිදු කළ යුතුව තිබූ බවත් ඒ සඳහා ජාතික ආරක්ෂක කවුන්සිලයේ හෝ ජනාධිපතිවරයාගේ උපදෙස් අවශ්‍ය නොවන බවත් ඔහු පැවසීය.

හිටපු ජනාධිපතිවරයා විදෙස්ගත වූ අවස්ථාවලදී තානාපති කාර්‍යාල මගින් ඔහුට ශ්‍රී ලංකාවේ පුවත්පත් කියවීම සඳහා ලබා දෙන්නේ ද යන්න කොමිෂන් සභාවේ සාමාජිකයෙක් ප්‍රශ්න කළේය. ඊට පිළිතුරු වශයෙන් හිටපු ජනාධිපතිවරයා පැවසුවේ සාමාන්‍යයෙන් එලෙස පුවත්පත් ලබා දුන්නත්, 2019 අප්‍රේල් මස තමන් සිංගප්පූරුවේ ගත කළ කාලය තුළ පුවත්පත් කියවීමට අවස්ථාවක් නොලැබුණු බවයි. “මම ඉන්දියාවේ තිරුපති කෝවිලට ගිහින් ඊට පසුව තමයි සිංගප්පූරුවට ගියේ. එහේ රෝහල්ගතව සිටි නිසා පුවත්පත් කියවන්න අවස්ථාවක් ලැබුණේ නැහැ,” යැයි සිරිසේන මහතා කීවේය.

පසුගිය රජය සමයේ පැවැති දේශපාලන අස්ථාවරත්වය, ආගමික අන්තවාදය සම්බන්ධයෙන් නිසි උපදෙස් ලබානොදීම සහ ලබා දුන් යම් උපදෙසක් වේ නම් ඒ පිළිබඳව පසුවිපරමක් සිදු නොවීම වැනි කරුණු හේතුවෙන් ආගමික අන්තවාදීන්ට සිය කටයුතු රිසි සේ සිදු කරගෙන යාමට හැකි වූ බව පිළිගන්නේ ද යන්න අතිරේක සොලිසිටර් ජෙනරාල්වරිය විමසූ අවස්ථාවේ හිටපු ජනාධිපතිවරයා පැවසුවේ තමන් ඒ පිළිබඳව එකඟ නොවන බවයි. බෝම්බ ප්‍රහාර සිදු වූ කාලය වන විට කිසිදු දේශපාලන අස්ථාවරත්වයක් නොතිබූ බවත්, එවකට පැවැති යම් යම් දේශපාලන මතවාද නිලධාරීන්ට සිය රාජකාරි කරගෙන යාම සඳහා බාධාවක් නොවූ බවත් ඔහු පැවසුවේය.

හිටපු ජනාධිපති සිරිසේන මහතා ආරක්ෂක කවුන්සිලයේ දී කිසිම අවස්ථාවක ආගමික අන්තවාදය සම්බන්ධයෙන් ගත යුතු පියවර පිළිබඳව උපදෙස් ලබාදීමක් සිදු නොකළ බවට හිටපු අමාත්‍ය කබීර් හෂීම් විසින් සිදු කළ ප්‍රකාශයක් සම්බන්ධයෙන් ද අතිරේක සොලිසිටර් ජෙනරාල්වරිය සාක්ෂිකරුගෙන් ප්‍රශ්න කළාය. ඊට පිළිතුරු වශයෙන් ඔහු පැවසුවේ “අවශ්‍ය උපදෙස් ලබා දීම මම සිදු කළා. කබීර් හෂීම් කියනවා මම එහෙම උපදෙසක් ලබා දුන්නේ නැහැ කියලා ඔහු ඒ රැස්විම්වලට සහභාගී වෙන්න නැතුව ඇති”යනුවෙනි.

එසේ නම් එම උපදෙස් ලබා දුන් සියළුම රැස්වීම්වලට කබීර් හෂීම් සහභාගී වී නැතිදැයි අතිරේක සොලිසිටර් ජනරාල්වරිය ඇසු ප්‍රශ්නයට පිළිතුරු දෙමින් හිටපු ජනාධිපතිවරයා පැවසූවේ තමන් ඒ බව නොදන්නා බවත් කෙසේ නමුත් අවශ්‍ය උපදෙස් තමා විසින් ලබා දී ඇති බවත්ය.

එමෙන්ම කබීර් හෂීම් මහතාගේ සම්බන්ධීකරණ ලේකම්වරයකු වූ මොහොමඩ් තස්ලීම් නමැත්තාට සහරාන් ගේ කල්ලියේ පුද්ගලයෙකු විසින් වෙඩි තැබීමේ සිද්ධියෙන් පසුව කබීර් හෂීම් මහතාගේ ආරක්ෂාව වැඩි කරන ලෙසට තමන් එවකට පොලිස්පති පූජිත් ජයසුන්දරට සහ සබරගමුව පළාත භාර නියෝජ්‍ය පොලිස්පතිවරයාට උපදෙස් ලබාදුන් බවත් ඔහු සඳහන් කළේය. කෙසේ නමුත් අතිරේක සොලිසිටර් ජෙනරාල්වරිය කොමිෂන් සභාවට දැනුම් දුන්නේ එම සිදුවීමෙන් පසුව තමන්ගේ ආරක්ෂාව සපයාගැනීමට තමන්ටම සිදු වූ බව කබීර් හෂීම් මහතා කොමිෂන් සභාව හමුවේ සාක්ෂි ලබාදෙමින් දැනුම් දී ඇති බවයි.

මේ අතර ජාතික ආරක්ෂක කවුන්සිලයේ රැස්වීම්වලදී ආගමික අන්තවාදයට සම්බන්ධ කරුණුවලට වඩා නාමල් කුමාර, මත්ද්‍රව්‍ය සහ මාකඳුරේ මදුෂ් ශ්‍රී ලංකාවට ගෙන ඒම වැනි කරුණු පිළිබඳව වැඩි අවධානයක් යොමු කළේ ද යන්න අතිරේක සොලිසිටර් ජෙනරාල්වරිය සිරිසේන මහතාගෙන් විමසුවාය.

ඊට පිළිතුරු වශයෙන් හිටපු ජනාධිපතිවරයා පැවසුවේ ජාතික ආරක්ෂාව සම්බන්ධයෙන් වන කරුණු පිළිබඳව වැඩි අවධානයක් යොමු කළ බවයි. “නාමල් කුමාර ගැන එක දවසක්වත් කතා කරලා නැහැ. මම ඔහුව දැකලවත්, කතා කරලාවත් නැහැ. මත්ද්‍රව්‍ය සහ මාකඳුරේ මදුෂ් වැනි අය සම්බන්ධයෙන් සාකච්ඡා වුණා. නමුත් ඒවා කාලයෙන් කාලයට ඉස්මතු වූ විවිධ මාතෘකා පමණයි, “යැයි හෙතෙම කීවේය .

සහරාන් ඇතුළු කණ්ඩායම විසින් විවිධ ප්‍රදේශවල පවත්වාගෙන ගිය ආරක්ෂිත නිවාස සහ පුහුණු කඳවුරු පිළිබඳව ආරක්ෂක අංශ විසින් දැනුම්වත් නොකළ බවත් ප්‍රාදේශීය නිලධාරීන් සිය වගකීම් ඉටු කළේ නම් එවැනි කරුණු සම්බන්ධයෙන් තමන් දැනුම්වත් කළ යුතුව තිබූ බවත් හිටපු ජනාධිපතිවරයා පැවසීය. තමා ලබා දුන් නියෝග පහල මට්ටමේ නිලධාරීන් විසින් ක්‍රියාත්මක කර නැතැයි ද ඔහු කීවේය.


බෝම්බකරුවන් 20 දෙනෙක් පාස්කු ප්‍රහාරය එල්ල කරන්න සැලසුම් කරලා – කොමිසමේදී හෙළිවෙයි

(ශානක ද සිල්වා)

මරාගෙන මැරෙන බෝම්බකරුවන් 20 දෙනෙකු යොදා ගනිමින් පාස්කු දින ප්‍රහාරය එල්ල කිරීමට සහරාන් හෂීම් සැලසුම් කර ඇති බව පාස්කු ප්‍රහාරය පිලිබඳව සොයා බැලෙන ජනාධිපති කොමිසන් සභාව හමුවේ පළමුවරට අනාවරණය විය.

එමෙන්ම පළමු ප්‍රහාරයෙන් පසුව අදියර 3 ක් යටතේ ප්‍රහාර රැල්ලක් සිදුකිරීමට සූදානම් වී සිටි බවට අත්අඩංගුවට ගත් සහාරාන්ගේ කණ්ඩායමේ සමාජිකයෙකුගෙන් සිදුකළ ප්‍රශ්න කිරීමේදී හෙළිවූ බව සාක්ෂි ලබාදෙමින් ත්‍රස්ත මර්දන හා විමර්ශන කොට්ඨාස නිලධාරියෙක් කොමිසම හමුවේ සාක්ෂි ලබාදෙමින් ප්‍රකාශ කළේය.

2019 වසරේ මාර්තු මාසය වන විට ජාතික තව්හිද් ජමාත් සංවිධානයේ නායක සහාරාන් හෂීම් සහ නවුෆර් මවුලවි අතර නායකත්වය වෙනුවෙන් ගැටුමක් හට ගෙන තිබී ඇතැයි එම නිලධාරීයා පැවසීය.එම නිලධාරීයා වැඩිදුරටත් සදහන් කළේ ප්‍රහාරයෙන් පසුව අත්අඩංගුවට ගැණුනු සහාරාන්ගේ කණ්ඩායමේ සමාජිකයෙකුගෙන් සිදුකරනු ලැබු ප්‍රශ්න කිරීම්වලදී මේ බව අනාවරණය වූ බවයි.

කෙසේවෙතත් සහරාන් හා නවුෆර් මවුලවි අතර හටගත් මෙම ගැටුම නිරාකරණය කිරීමට 2019 වසරේ මාර්තු 27 වැනිදා කොච්චිකඩේ දේවස්ථානයේ බෝම්බකරු වූ අලහුදීන් අහමඩ් මුවාඩ් සහ දෙහිවල බෝම්බය පුපුරවාගත් ජමීල් මුල්ව කටයුතු කළ බවයි. මේ සම්බන්ධයෙන් සාකච්ඡා කිරීමට එදින ඔවුන් දෙදෙනා මෝටර් රථයකින් පැමිණ ගල්කිස්ස දුම්රිය පොළ අසළදී සහාරාන්ගේ කණ්ඩායම් තවත් තිදෙනෙකු නංවාගෙන පානදුර පරත්ත පාරේ පිහිටි සහාරාන්ගේ ආරක්ෂක නිවස වෙත ගොස් ඇතැයි ඔහු කීවේය. එම අවස්ථාවේදී ආරක්ෂක නිවස තුළ සහරාන් සහ කටුවාපිටිය දේවස්ථානයේ බෝම්බකරු වූ අච්චියාර් මොහොමදු හස්තූන් සිට ඇති බව සාක්ෂි ලබාදෙමින් ත්‍රස්ත මර්දන හා විමර්ශන කොට්ඨාස නිලධාරීයා පැවසීය.

රජයේ අධිනීතිඥවරයා : එම සාකච්ඡාවේදී මොනවද කතා වෙලා තියෙන්නේ?

නිලධාරීයා : මොවුන්ගේ තිබෙනවා ශූරා කවුන්සිලයක් ඒකේ 13 ක් ඉන්නවා. ඔවුන් තමයි මේ කණ්ඩායමේ ප්‍රධානීන්. මෙහිදි මිල්හාන් සහාරාන්ගේ වැරදි 19 ක් ඉදිරිපත් කරලා තිබෙනවා. සහරාන් නායකත්වයෙන් ඉවත් කරලා නවුෆර් මවුලවිට ලබාදෙන්න කියලා. එහිදි සහරාන් තමන් වැරදි නැහැ කියලා ප්‍රකාශ කරලා තියෙනවා. එමෙන්ම ඔවුන් ආරක්ෂක අංශයට පාවා නොදෙන්නත් ඔවුන් සතු දේපළ එහිදී බෙදාගන්නටත් තීරණය කරලා තිබෙනවා. නමුත් ශූරා කවුන්සලයේදී ෂැංග්‍රිලා බෝම්බකරු වන ඉල්හාම් කියලා තියෙනවා මම සල්ලි දුන්නේ කණ්ඩායමට නෙවෙයි සහරාන්ට තියෙන භක්තියට ඕනේ නම් නවුෆර් මවුලවිට ඕනේ නම් නිවසක්, වාහනයක් ආයුධයක් ලබාදෙන්න පුළුවන් කියලා. ඒ වගේම නවසීලන්ත මුස්ලිම් පල්ලියට එල්ලවූ ප්‍රහාරය හා සිරියාවේ එල්ලවන ප්‍රහාරවලට ප්‍රති ප්‍රහාරයක් එල්ල කළ යුතුබව සහරාන් කියලා තියෙනවා. ඒ වගේම විදේශිකයන් වැඩියෙන් ඉන්න හෝටල්වලට, කැසිනෝ හා පල්ලිවලට ප්‍රහාරයක් එල්ල කළ යුතු බවට සහාරාන් ප්‍රකාශ කරලා තිබෙනවා”

රජයේ අධිනීතිඥවරයා : මෙම ප්‍රහාරය කොපමණ කාලයකින් සිදුකරන්න ඕනේ කියලද කියලා තියෙන්නේ ?

නිලධාරීයා : සහරාන් කියලා තියෙන්නේ බෝම්බ හදන්නේ රිල්වාන් කියලා ඒ හදන පුපුරණ ද්‍රව්‍ය දින 15කින් කල් ඉකුත් වෙනවා ඒ හන්දා වැඩි කාලයක් ෂුවර් කරන්න බැහැ ඒ නිසා ප්‍රහාරය දින 15 ක් ඇතුළත කරන්න ඕන කියලා. මීගමුව ප්‍රදේශයේ තමයි මේකට යෝජනා කරලා තියෙන්නේ. මුවාද් මේ වෙලාවේ කියලා තියෙනවා මගේ ගේ ළග තමා කොච්චිකඩේ පල්ලිය තියෙන්නේ මම එතන Sucide කරගන්නම් කියලා.

මීට පෙර අවස්ථාවකදී සහරාන් මල්වාන ප්‍රදේශයේදී සිය කණ්ඩායමේ සාමාජිකයන් කැඳවලා මරාගෙන මැරෙනවාද නැත්නම් යුද්ධයේදි මැරෙනවාද යන්න තෝරාගෙන ජිහාදය වෙනුවෙන් ජීවිතය කැප කරන්න සුදානම් වන ලෙස පවසා සිය සහායකයින්ගෙන් ලියවිල්ලකට අත්සනක් ලබාගෙන තියෙනවා. ඒ වගේම මොවුන් කතා කරලා තියෙනවා 20 දෙනෙකු යොදාගෙන මේ ප්‍රහාරය කරන්න. ඒ වගේම මුල් ප්‍රහාරයෙන් පසුව එතැනින් පළායන අය රෝහල ගත කරද්දී වෙන ආකාරයට ප්‍රහාර රැල්ලක් කරන්න සැලසුම් කරලා තියෙනවා. එමෙන්ම මරාගෙන මැරෙන බෝම්බකරුවන් තිදෙනෙකු මේ වන විට අත්අඩංගුවේ පසුවෙනවා. කොහොම වුණත් මාර්තු 24 වැනිදා වන විටත් ප්‍රහාරය එල්ල කරනු ලබන නිශ්චිත දිනයක් තීරණයක් කරලා තිබිලා නැහැ.

කොමිසමේ සභාපති විනිසුරුවරයා : මෙම සාකච්ඡාවේදී සහරාන් කොළඹින් පිට ප්‍රහාරයක් එල්ල කරන බවට ප්‍රකාශයක් කර තිබුණාද?

නිලධාරීයා : මේ රැස්වීමේදී නෙවෙයි සාකච්ඡා වෙන්නේ, මුවාද් රැස්වීමෙන් අනතුරුව නුවරඑළියට ගිහින් විදේශිකයන් ඉන්න තැන් හොයලා ප්‍රහාරයක් එල්ල කරන්න ‍යෝජනා කරලා තියෙනවා. නමුත් ඔවුන් ඒකට බයවෙලා අත්හැරලා තියෙනවා.අස්වුණේ රිෂාඩ් බේරගන්න නෙමෙයි ආණ්ඩුව බේරගන්න – කබීර් හෂීම්

(හසරිඳු රාජපක්ෂ සහ ශානක ද සිල්වා)

අප්‍රේල් 21 ප්‍රහාරයෙන් පසුව හිටපු අමාත්‍ය රිෂාඩ් බදියුදීන් මහතාට එරෙහිව විශ්වාසභංග යෝජනාවක් ඉදිරිපත් වූ පසු මුස්ලිම් මන්ත්‍රිවරුන් ආණ්ඩුවෙන් ඉල්ලා අස්වූයේ ආණ්ඩුව ආරක්ෂා කිරීමට මිස රිෂාඩ් බදියුදීන් මහතා ආරක්ෂා කිරීමට නොවන බව පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රී කබීර් හෂීම් මහතා පැවසීය.

එක්සත් ජාතික පක්ෂයේ හිටපු සභාපති සහ මහලේකම් කබීර් හෂීම් මන්ත්‍රීවරයා මේ බව සඳහන් කළේ අප්‍රේල් 21 ප්‍රහාරය සම්බන්ධයෙන් විමර්ශනය කරන ජනාධිපති පරීක්ෂණ කොමිෂන් සභාව හමුවේ පළමුවරට සාක්ෂි ලබාදෙමිනි.

කබීර් හෂීම් මහතා පැවසුවේ එවකට රිෂාඩ් බදියුදීන් මහතාට එරෙහිව ඉදිරිපත් වු විශ්වාසභංග යෝජනාව පැවැති ආණ්ඩුවට විශාල බලපෑමක් එල්ල කළ බවයි.

“ඒ කාලේ මම එක්සත් ජාතික පක්ෂයේ සභාපතිවරයා, අපේ පක්ෂය නියෝජනය කරන සිංහල බෞද්ධ මන්ත්‍රීවරුන් මට ඇවිල්ලා කිව්වා විශ්වාසභංගය වේලාවෙ ආණ්ඩුව වෙනුවෙන් ඡන්දය ප්‍රකාශ නොකර ජන්දය ප්‍රකාශ කිරිමෙන් වැලකි ඉන්න වෙයි කියලා. මොකද ඒ වෙද්දී ඔවුන්ට තම ජන්දායකයින්ගෙන් විශාල බලපැමක් එල්ල වෙලා තිබුණෙ, ඡන්ද ප්‍රකාශ කරලා ගමට යන්න බැරි වෙයි කියලා අපේ මන්ත්‍රිවරු කිව්වා.

මම පක්ෂ සභාපති ලෙස එවකට අගමැති රනිල් වික්‍රමසිංහ මහතාට කිව්වා මේක දාලා තියෙන්නේ අපිව ආණ්ඩුවක් විදියට පරාජය කරන්න කියලා.ඉන්පසු මම රිෂාඩ් බදියුදීන් මහතා හමුවෙලා කතා කළා,ඔහුට ඇමැති ධූරයෙන් ඉවත් වෙන්න කිව්වම බෑ කිව්වා. ඒ අවස්ථාවේ රතන හාමුදුරුවෝ මාරාන්තික උපවාසයක් ආරම්භ කරලා තිබ්බා. මුස්ලිම් මැති ඇමතිවරුන්ට එරෙහිව විශාල ජනමතයක් ගොඩ නැගෙමින් තිබුණා. පසුව මම අගමැතිවරයා සමග කතා කරලා කිව්වා මම ඇමති ධුරයෙන් ඉල්ලා අස්වෙනවා කියලා. හැමෝම තනතුරුවලින් ඉවත් වුණාම විශ්වාසය ගොඩ නැගෙයි කියලා හිතුවා. අප සමග රිෂාඩ් ඇමති ධුරයෙන් ඉල්ලා අස්වීම එක්ක විපක්ෂයට ඔවුන් ගෙනා විශ්වාසභංග යෝජනාව ඉවත් කරගන්න සිද්ධ වුණා. මම ඒ මොහොතේ පක්ෂයෙ සභාපති,මට වගකීමක් තිබුණා ජන්දයක් ආසන්නයේ පක්ෂය ආරක්ෂා කරන්න, මම ඒ වෙලෙ ඉවත් වුණේ එක්සත් ජාතික පක්ෂය ගැන සහ රට ගැන සිතලා”යැයි කබිර් හෂිම් මන්ත්‍රිවරයා කොමිසම හමුවේ පැවසීය.

2018 වසරේ දෙසැම්බර් 23 සිට 26 දක්වා කාල සීමාව තුළ මාවනැල්ල ප්‍රදේශයේ ස්ථාන කිහිපයක බුද්ධ ප්‍රතිමාවලට හානි කිරීමේ සිදුවීම පිළිබඳව ද කොමිෂන් සභාව කබීර් හෂීම් මහතාගේ අවධානය යොමු කළ අතර වනාතවිල්ලුව ප්‍රදේශයෙන් පුපුරන ද්‍රව්‍ය තොගයක් සොයාගැනීමේ මෙහෙයුමට තොරතුරු ලබාදී තිබූ කබීර් හෂීම් මන්ත්‍රීවරයාගේ සම්බන්ධීකරණ ලේකම්වරයෙකු වූ මොහොමඩ් තස්ලීම් නමැත්තාට සහරාන්ගේ කල්ලියේ අයෙකු විසින් වෙඩි තැබීමේ සිද්ධිය සම්බන්ධයෙන් ද ඔහුගෙන් ප්‍රශ්න කළේය .

ඊට පිළිතුරු දෙමින් හෂීම් මහතා පැවසුවේ වනාතවිල්ලුව ප්‍රදේශයෙන් සොයාගන්නා ලද පුපුරන ද්‍රව්‍ය සම්බන්ධයෙන් අපරාධ පරීක්ෂණ දෙපාර්තමේන්තුව විසින් සිදු කළ පරීක්ෂණවලට සහය වීම සඳහා තස්ලීම් එම දෙපාර්තමේන්තුව වෙත හඳුන්වා දුන් බවයි.

“ඔහු වටපිටාව, සමාජය ගැන හොදින් දන්න පාරවල් ගැන එහෙම හොඳ දැනුමක් තිබෙන කෙනෙක්. ඒ වුණාට තස්ලීම් මෙම මෙහෙයුමට උදව් කළ බව දැන සිටියේ මම සහ අපරාධ පරීක්ෂණ දෙපාර්තමේන්තුවේ එකේ නිලධාරින් විතරයි. නමුත් මේ වනාතවිල්ලුවේ මෙහෙයුමට පසු තස්ලීම්ට වෙඩි තිබ්බා කවුරු හරි. ඉතින් මේක ගැන මම කැබිනට් එකේ දිගටම කිව්වා. මේක මගේ ජීවිතේටත් තර්ජනයක් වෙනවා කියලත් මම කිව්වා.”

අන්තවාදීන් සහ ගොඩනැගෙමින් තිබෙන ඔවුන්ගේ ක්‍රියාකාරකම් සම්බන්ධයෙන් තමන් කැබිනට් මණ්ඩලයට දෙවතාවක් ඉතා තදින් දැනුවත් කළ බව ද හෙතෙම කීවේය.එම අවස්ථාවේදී හිටපු ජනාධිපති මෛත්‍රීපාල සිරිසේන මහතා “ඔබ කියූ කරුණු අපේ අවධානයට ගෙන තිබෙනවා, ආරක්ෂක මණ්ඩල රැස්වීමේදී අන්තවාදය සම්බන්ධයෙන් සාකච්ඡා කරන අවස්ථාවක මෙම අන්තවාදී ක්‍රියාකාරකම් ඔබ දන්නා කරුණු පිළිබඳ ආරක්ෂක ප්‍රධානීන් දැනුවත් කිරීම සදහා කැඳවීමක් සිදුකරන්නම්” යනුවෙන් තමන්ට පැවසූ බව ද හෂිම් මහතා ප්‍රකාශ කළේය.

කට වචනයෙන් හිටපු ජනාධිපතිවරයා එලෙස පැවසුවත් කිසිසේත්ම නිල වශයෙන් ආරක්ෂක මණ්ඩල රැස්වීම සඳහා නිල ආරාධනාවක් නොලැබුණු බව කබීර් හෂීම් මහතා සාක්ෂි ලබාදෙමින් සදහන් කළේය. “මම කැබිනට් මණ්ඩලයේ දී දැනුවත් කළා මාගේ ආරක්ෂාව පවා වැඩි කරන්න කියලා.මොකද මාව ඉලක්ක කරගන්න බැරි නිසා තමයි අන්තවාදින් මගෙ ලේකම්වරයා ඉලක්ක කරගෙන ප්‍රහාරයක් එල්ල කළේ.නමුත් මගෙ ආරක්ෂාව එහෙම වැඩි කිරිමක් සිද්ධ වුණේ නැහැ” යැයි හෙතෙම පැවසීය.

රජයේ ජ්‍යෙෂ්ඨ අධිනීතිඥවරිය : මෙම කොමිසම හමුවේ සාක්ෂි ලබාදුන් විදේශ කටයුතු අමාත්‍යංශයට අනුයුක්ත නිලධාරිනියක් සඳහන් කර තිබෙනවා මෙරට යම් යම් ආයතන සහ සංවිධානවලට තුර්කියේ ක්‍රියාත්මක FETO ත්‍රස්ත සංවිධානය සතු මුදල් යොදවා තිබෙන බව සහ ඒ සංවිධාන සහ ආයතන තහනම් කිරීමට පියවර ගන්න කියලා තුර්කි තානාපති ඉල්ලීමක් කර ඇති බව. එහෙත් එවැනි සංවිධාන සහ ආයතන තහනම් කිරීම සඳහා ඔබ සහ තවත් මුස්ලිම් දේශපාලනඥයෙකු බලපෑම් එල්ල කර තිබෙනවා කියලා මේ කොමිසම හමුවේ සාක්ෂි ලබා දුන් පුද්ගලයන් සඳහන් කර තිබෙනවා, ඒ ගැන මොකද්ද ඔබතුමාට කියන්න තියෙන්නේ?

කබීර් හෂීම් : තුර්කිය තුළ ක්‍රියාත්මක FATO නම් ත්‍රස්තවාදී සංවිධාන සමග මට කිසිදු සබඳතාවයක් නෑ. මට දේශපාලනික වශයෙන් පහර ගැසීම අරමුණු කරගනිමින් මෙවැනි අසත්‍ය ප්‍රචාර සිදු කරනවා. තුර්කිය හා සම්බන්ධ කිසිදු ආයතනයක කොටස් හෝ ගනුදෙනුවලට මා සම්බන්ධ නෑ. වසන්ත සේනානායක හිටපු අමාත්‍යවරයාත් මේ ආකාරයෙන්ම ප්‍රකාශයක් කර තිබුණා. මා මාධ්‍ය ඔස්සේ ඒ බව දැනගත්තා. මේ චෝදනාව ඉතාම අපැහැදිලි චෝදනාවක්. මේ පරීක්ෂණවලට මම බලපෑම් කරලා තියෙන්නේ කොහොමද කියන එක වත් මම හරි හැටි තවම දන්නේ නැහැ, මට මේ තුළින් ලොකු අසාධාරණයක් වෙලා තිබෙනවා. ඒ ගැන මට කතා කරන්නවත් තැනක් හරියට තිබුණෙ නැහැ

සියලුම මුස්ලිම්වරුන් අන්තවාදීන් නොවන බවත් තමා ඉස්ලාම් ආගම අදහන ශ්‍රී ලාංකිකයෙකු බවත් කබීර් හෂීම් මහතා මෙහිදී පැවසීය.

පාස්කු ඉරිදා දින බෝම්බ ප්‍රහාරයට දින දෙකකට පෙර දෙහිවල ට්‍රොපිකල් ඉන් ලැගුම්හලේ බෝම්බය පුපුරවාගත් බෝම්බකරු අබ්දුල් ලතීෆ් ජමීල් මොහොමඩ්ගේ සහෝදරයා වන අබ්දුල් ලතීෆ් හකීම් මොහොමඩ් අතර තත්පර 147 ක දුරකතන සංවාදයක් සිදුකර තිබුණේදැයි රජයේ ජ්‍යෙෂ්ඨ අධිනීතිඥවරිය සාක්ෂිකරුගෙන් විමසුවාය.

ඊට පිළිතුරු දෙමින් කබීර් හෂීම් මහතා මෙසේ පැවසීය.

“නැ.මම මේ ගැන පැහැදිලි කරන්නම්. ගිය අවුරුද්දේ දෙසැම්බර්වල මාව අපරාධ පරීක්ෂණ දෙපාර්තමේන්තුවට කැඳෙව්වා. එතනදි කිව්වා පාස්කු ප්‍රහාරයට දින දෙකකට කලින් හකීම් නමැත්තකුගෙන් මට තත්පර 147ක දුරකතන ඇමතුමක් ඇවිත් තිබෙනවා දන්නවාද ඒ ගැන කියලා. මම කිව්වා මට මතකයක් නම් නැහැ කියලා. ඊට පස්සෙ ඔවුන් මාව දැනුවත් කළා ඒ හකීම් කියන්නේ දෙහිවල ට්‍රොපිකල් ඉන් ලැගුම්හලේ බෝම්බය පුපුරුවා ගත් කෙනාගේ සහෝදරයා කියලා,
කෙසේ නමුත් අදාළ දුරකතන ඇමතුම සම්බන්ධයෙන් මට මතකයක් නෑ.”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here